Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza 6 września do galerii na ul. Kapitulną 2 na wernisaż trzech wystaw. Będzie je można oglądać do 29 września.
GALERIA GÓRNA
10 z 9 – SERDECZNE POZDROWIENIA Z PRAGI
Kuratorka wystawy Eva Kořánová pisze: „(…) Dzieło sztuki każdego rodzaju jest w gruncie rzeczy pejzażem: pejzażem pamięci, pejzażem serca, pejzażem duszy, pejzażem zmysłów, pejzażem sumienia. Jest widokówką wysłaną z pragnieniem znalezienia właściwego adresata.
Dziesięciu autorów związanych z Galerią 9 w dzielnicy Praga 9 tym razem wysyła swoje widokówki z Pragi do Kielc – do Polski, do sąsiadów, może nawet bliższych od najbliższych braci Słowaków. Do sąsiadów, którzy dzięki takim pisarzom jak: Hašek, Hrabal, Havel czy Szczygieł – według badań opinii publicznej – lubią Czechów bardziej niż Czesi Polaków. To nasza strata i nasz dług. Nasze widokówki nie niosą banalnego przekazu: »Patrz, jak mi tu fajnie!«, bo nie zawsze jest fajnie. Mają takie znaczenie, jakie kiedyś naprawdę miały listy i widokówki: »Myślę o Tobie i pragnę podzielić się z Tobą… swoim pejzażem«.
Artyści biorący udział w wystawie: Gennadij Alexandrov, Hana Čápová, Martin Frind, Tomáš Honz, Radka Vodáková-Šrotová, Vlastimil Vodák, Lenka Vojtová, Martin Patřičný, Markéta Pošarová i Věra Sedláková. Przesłane przez nich „pocztówki z Pragi” to zarówno malarstwo, jak i grafika, rysunki, tkaniny artystyczne, prace wykonane z drewna, a także utkane z drutu.
Wystawa pod patronatem burmistrza dzielnicy Praga 9 Ing. Jana Jarolíma.
GALERIA GÓRNA /mała sala/
JOLANTA KRÓLIKOWSKA – OKNA CZASU
Artystka pisze: „»Okna czasu« to cykl papierowych kolaży zbiorowo oprawionych w duże ramy, to również wiszące w starej okiennej oprawie lustro, obrazy malowane, w których zatrzymany został czas, a powstałe z inspiracji naturą i licznym podróżami po świecie.
Technika kolażu pozwala na zabawę strukturą materiału, kolorem i formą. Siłę przekazu wzmacnia wielorakość zastosowanych elementów i układów kompozycyjnych, jak w przypadku fotografii okien rodzinnego miasta. Różnorodność prac ma uświadomić odbiorcy, jak różnorodny jest otaczający nas świata. To zachęta, aby spojrzeć w okna czasu i zastanowić się…”
Jolanta Królikowska urodziła się w Łodzi, ale od ponad 30 lat mieszka w Niemczech. Tam studiowała malarstwo w Institut für Ausbildung in bildender Kunst w Bochum w pracowniach profesora Piotra Sonnewenda i profesora Qi Yanga. Dyplom obroniła w roku 2015. Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Zafascynowana papierem tworzy również kolaże układane w barwne, abstrakcyjne kompozycje. Zainteresowana w jednakowym stopniu pracami na papierze, malarstwem, jak i fotografią. W ostatnich latach w swoim rodzinnym mieście z zamiłowaniem fotografowała okna starych budynków na dowód bezpowrotnie mijającego czasu. Fotografie ujęte w kolaż fotograficzny stanowią integralną część wystawy „Okna czasu”.
GALERIA DOLNA
EMILIA DRAGOSZ – KIEDY SIĘ SPOTKAMY
„Wystawa obrazów Emilii Dragosz to prezentacja kilkudziesięciu płócien różnych rozmiarów, powstałych między 2012 a 2019 rokiem, wykonanych w technice olejnej na płótnie. Niektóre z nich wchodzą w skład pracy dyplomowej pt.: »Więzy«, którą artystka obroniła w 2013 roku na studiach magisterskich na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Głównym bohaterem malarstwa Emilii Dragosz jest człowiek. Artystka obrazuje go w sposób realistyczny. Na niektórych płótnach występują całe postacie, na innych twarze lub inne fragmenty ciała. Wśród prac jest tylko jedno przedstawienie martwej natury. Artystka maluje realistycznie, ale jednocześnie zachowuje niepowtarzalny charakter medium, którym się posługuje. Na jej płótnach widać pociągnięcia pędzla. Nie próbuje naśladować fotografii, choć punktem wyjściowym do powstania obrazów są zdjęcia. (…) Malarstwo Emilii Dragosz to intrygująca opowieść o ludziach, ich emocjach, uczuciach i relacjach z innymi” – pisze kurator wystawy dr Magdalena Leśniak.
Emilia Dragosz urodziła się w Kielcach, ukończyła kieleckie liceum plastyczne i krakowską ASP. Jest laureatką Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie 41” (2018), Nagrody Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach na „Przedwiośniu 37” (2014), wyróżnienia w konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibish (2016) i wyróżnienia Jury Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (2014).