BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH zaprasza 9 sierpnia do galerii na ul. Kapitulną 2 na wernisaż czterech wystaw. Będzie je można oglądać do 29 sierpnia.
GALERIA GÓRNA
Beata Cedrzyńska „CIAŁO I SACRUM. Fragmentaryzacja”.
„(…) Prace stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki, formalnie przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanu wewnętrznego bohatera i wypowiedzi o wartościach ogólnych.
Wartościach zawsze skupionych na człowieku w ujęciu jednostkowym. Pokazujących go wyizolowanego, zawieszonego w nieokreślonym i zastygłym czasie, pokazanego bez znamion odnoszących się do współczesności, wyobrażonego w otoczeniu na wpół logicznym, a na wpół symbolicznym, które wchodzi z nim w różne relacje. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, pozostającego zawsze sam ze sobą w nieznanej i nierzeczywistej przestrzeni, w której nie obowiązuje prawo ciążenia i która wymyka się logice fizycznej. Zatrzymanego w jakimś zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia wobec dręczących go dylematów” – pisze artystka.
Beata Cedrzyńska – uzyskała dyplom gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku. Pracowała na ASP w Gdańsku w latach 2002-2012. Na wydziale malarstwa swojej Alma Mater uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie pełni funkcję prodziekana na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Autorka i uczestniczka około stu dwudziestu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, między innymi: Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galeria Sandhofer w Salzburgu (Austria), BWA w Olkuszu, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA. Autorka licznych publikacji.
GALERIA DOLNA
Wystawa obrazów Stanisława Stacha
„W obrazach emanuje radość tworzenia, przyjemność smakowania drobnych detali. W obrazach jest przyjemność balansowania na krawędzi rozpoznawalności i czystej abstrakcji.
W sztuce nie ma dróg na skróty. Trzeba pracować – i może, podkreślam – może kiedyś! – człowiek będzie zadowolony z tego, co tworzy. Wtedy będzie można umrzeć, a ponieważ ja wciąż jestem nie do końca zadowolony z efektów mojej pracy, więc wiem, że ciągle się rozwijam i szukam” – pisze artysta.
Stanisław Stach urodził się w 1954 roku w Olkuszu, studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1978-83). Dyplom w pracowni litografii prof. W. Kunza. Studiował malarstwo w pracowni prof. J. Świderskiego, rysunek u prof. M. Kruczka, grafikę u prof. M. Wejmana, prof. A. Pietcha, prof. F. Bunscha. Uczestniczy w Kapitule Eksperckiej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
GALERIA MAŁA
Magdaleny Wanat – OD.WRÓCENIE 17-19
„Abstrakcyjne grafiki z cyklu OD.WRÓCENIE inspirowane były kosmiczną energią, pozornym chaosem światów pozostających w relacji – napięciu oraz powiązaniem sztuki i podstaw projektowania. Zaczęły powstawać w 2017 roku po artystycznej podróży śladem Bauhausu – do Weimaru, Dessau i Berlina, której pierwiastek formalny został przefiltrowany przez własną wrażliwość. Na wystawie zostały ze sobą zestawione wczesne grafiki i najnowsze prace, które kontrastują i kształtują nowe relacje” – pisze artystka.
Magdalena Wanat – absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Obroniła dyplom magisterski w pracowni grafiki ilustracyjnej pod kierunkiem dr Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej (2015) oraz aneks do dyplomu z fotografii pod opieką dr Beaty Długosz. Łączy wyzwania artystyczne z projektowaniem graficznym i pracą pedagogiczną w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
GALERIA MAŁA
Janusz Drobisz – „z węgla”
Cykl „z węgla”, będący częścią większego projektu „Pamięć i tożsamość”, stanowi abstrakcyjne spojrzenie na temat, który zarówno w domu autora, jak i jego najbliższym otoczeniu, stale zaznaczał swoją obecność. Rzeźby z węgla, górnicze legendy, historie przynoszone z kopalni, wybuchy metanu, ale również i wszystko to, co wpisuje się w etos Śląska i jego mieszkańców – To właśnie zawiera się w określeniu „z węgla”.
Janusz Drobisz – fotografik mieszkający na Śląsku. Student Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego zaangażowany w liczne projekty twórcze skupiające artystów z całego kraju. Poszukiwacz dobrej myśli. W swoich pracach często porusza temat pamięci i relacji – zarówno tych międzyludzkich, jak i relacji pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem. Kurator wystaw m.in. w Gliwickiej Galerii „na6” oraz współtwórca „Festiwalu fotografii w technikach dawnych i alternatywnych”.