GALERIA MAŁA
5-31 października 2018
Inspiracje LESZKA NICIŃSKIEGO
50 lat pracy twórczej
malarstwo
Leszek Niciński urodził się 24 stycznia 1948 roku w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Ukończył Liceum Plastyczne we Wrocławiu, dwuletnie Studium Nauczycielskie oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na kierunku projektowanie graficzne. Od 1976 roku związany z Kielcami, czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta poprzez udział w wystawach i przeglądach kieleckiej plastyki. W latach 1988-2014 był nauczycielem malarstwa, rysunku oraz kompozycji z liternictwem w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych. Jest członkiem i posiadaczem Złotej Odznaki ZPAP. Uczestnik licznych wystaw, jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech, Danii i Polsce.
Wartość dzieła trzeba mierzyć, przyjmując KRYTERIA. Jednym z kryteriów może być AUTORYTET, a takimi autorytetami są bez wątpienia moi nauczyciele i nauczyciele tych nauczycieli. W historii sztuki takich uznanych autorytetów są przecież pełne muzea, bo czy ktokolwiek dzisiaj wątpi w wartość dzieł Jacka Malczewskiego czy Jana Matejki? Autorytetów szukałem i nadal szukam w muzeach, godzinami chłonąc obrazy Podkowińskiego, Kamockiego, Boznańskiej… (fragment tekstu artysty)
GALERIA DOLNA
5-31 października 2018
ARTUR DZIWIREK
Supremus
fotografia
Artur Dziwirek jest od 2007 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, nr leg. 963.
Urodzony w Białymstoku, na stałe mieszka w Kielcach. Fotografią zainteresował się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty jest fotografia architektury, w której poszukuje specyficznych fragmentów, detali. W jego fotografiach dominuje nurt konstruktywistyczny i minimalistyczny. Od 2018 roku prezes zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Moje kompozycje suprematyczne składają się z elementarnych form graficznych; niejednokrotnie są odrealnione, oderwane i pozbawione kontaktu z formami rzeczywistymi; pokazują odczucia towarzyszące odbiorowi dzieła, a nie to, co obrazują. (fragment tekstu artysty)
GALERIA GÓRNA
5-31 października 2018
EWA ROSIEK-BUSZKO
Paper Gami – Image
instalacje
Ewa Rosiek-Buszko w 1979 uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP.
Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej na niwie tkackiej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Od 1979 członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2002-2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka cyklu wystaw „Paper Gami”, na bazie których prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papierów ręcznie czerpanych. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Polski, Anglii, Austrii, Francji, Mołdawii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Włoch, a także w USA i Japonii.
Przyjemność nie kryje się w celu, lecz w krokach do niego wiodących – to japońskie przysłowie towarzyszy mi w zachwycie nad procesem poznawania i fascynacji kolejnymi materiami. Pozwala wciąż poszukiwać niekonwencjonalnych połączeń, walorów technicznych i estetycznych. Poetycko rzecz ujmując, poruszam się pomiędzy ogniem i wodą. Materie – media artystycznego przekazu, w których pracuję, w procesie tworzenia wymagają: w przypadku ceramiki – ognia, a w przypadku papierów ręcznie czerpanych i tkaniny (zwłaszcza w procesie czerpania i farbowania) – wody. Te organiczne materiały o wielusetletnim rodowodzie artystycznym, choć należą do różnych dyscyplin sztuki, mają jedną wspólną cechę – powstają przez dotyk i dla dotyku. (fragment tekstu artystki)
GALERIA ZIELONA w BUSKU-ZDROJU
4 października – 3 listopada
TAMARA MAJ
JA. 35-lecie pracy twórczej
tkanina, collage
Tamara Maj urodziła się 24 maja 1962 r. w Kielcach. W 1982 roku ukończyła z wyróżnieniem Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na kierunku tkactwo artystyczne. W latach 1989-1992 prowadziła pracownię kilimiarską. Od 1993 roku pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach w filii w Busku-Zdroju – w Galerii Zielona. Zajmuje się malarstwem, tkaniną i wikliną artystyczną. Działała w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Twórczym Wiklina, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma w swoim dorobku 63 wystawy indywidualne, udział w ponad 200 wystawach konkursowych, zbiorowych i poplenerowych oraz w 38 plenerach artystycznych.
Twórczość plastyczna Tamary Maj jest wyjątkowa w swym charakterze. W jej 35-letniej pracy twórczej odnaleźć można wiele ścieżek poszukiwań artystycznych, preferencji form wynikających z kontekstu życia i sztuki. Zawsze jednak filtrowała ona je przez własne emocje, postrzegane w znacznym stopniu intuicyjnie. Czyniła to z dużym poczuciem estetycznym i artystycznym smakiem. (fragment tekstu autorstwa Mariana Rumina).