Nagrodę główną w konkursie Filmujemy Kielce! otrzymał Paweł Pauksztełło za animację o ulicy Czarnowskiej zatytułowaną „Kosmos”. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w piątkowy wieczór w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Paweł Pauksztełło został nagrodzony Grand Prix (1000 zł) „za plastyczne przekazanie tętna miasta na przykładzie mikrokosmosu dworca autobusowego i ulicy Czarnowskiej” – uzasadniło jury w składzie: dr hab. prof. UJK Barbara Lena Gierszewska (filmoznawczyni, profesorka UJK), dr Monika Bator (kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka UJK) i Marcin N. Michalski (artysta zajmujący się rzeźbą, malarstwem, fotografią i sztuką wideo).
Trzy równorzędne nagrody po 200 zł otrzymali: Adam Węgierek i Daniel Fidor za film o ulicy Kapitulnej, Łukasz Bera i Mikołaj Chaja za film o ulicy Kostki oraz Adrian Kowalik za produkcję o ulicy Wojska Polskiego.
Powyższe nagrody ufundowało miasto Kielce.
Nagrodę BWA (zestaw katalogów) otrzymał autor filmu o ulicy Mikołaja Gomółki Krzysztof Zagdan, a nagrody festiwalu Euroshorts (zestawy filmów) – Kamila Kabała (ul. Daszyńskiego) i Adam Tusień (ul. Karskiego).
Specjalna nagroda ufundowana przez jury (200 zł) trafiła do międzynarodowej ekipy z Regionalnego Centrum Wolontariatu „za pokazanie Kielc z perspektywy zagranicznych gości”. Wolontariusze nakręcili film o ulicy Żeromskiego.
Nagrodę publiczności (katalogi) otrzymali twórcy filmu o ulicy Kostki.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Młodego Kina, a współorganizatorem – Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Celem konkursu jest zainspirowanie mieszkańców do stworzenia dwuminutowych filmów pokazujących Kielce w nieszablonowy, nowatorski sposób, a następnie wyróżnienie autorów najlepszych dzieł.
Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem frekwencji – zarezerwowano 36 ulic, a ostatecznie twórcy przesłali 20 filmów. Jury podkreślało wysoki poziom tegorocznej edycji. Animacja pojawiła się w konkursie po raz pierwszy.
Uczestnicy mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pracy z kamerą, które odbyły się w BWA. Poprowadzili je dr hab. prof. PWSFTViT w Łodzi Andrzej Musiał – operator filmowy i Przemysław Młyńczyk – reżyser filmowy, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Z warsztatów skorzystało kilkanaście osób, w tym młodzi ludzie z Grecji, Włoch i Francji, którzy przebywają w Kielcach na zaproszenie Regionalnego Centrum Wolontariatu.
Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Euroshorts, którego pokazy w Kielcach odbywały się w BWA od 23 do 25 września.