Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza we wrześniu na dwie wystawy. Galerię Górną i Dolną wypełnią malarskie dzieła Grzegorza Bednarskiego, pochodzące z kolekcji prywatnych. Kuratorem jest Krzysztof Musiał. W Galerii Małej zwiedzający zobaczą wystawę grafiki Jana Diehl-Michałowskiego. Kuratorką jest dr Magdalena Leśniak. Wernisaż 3 września o godz. 18.
Grzegorz Bednarski „Autoportret”, 1996, węgiel na papierze, 70 x 100 cm
Artysta urodził się w 1954 roku w Bydgoszczy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie latach 1975–80; dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Od 1998 kieruje własną pracownią malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tytuł profesora otrzymał w 2016 roku.
Tworzenie [sztuki] musi odwoływać się do władzy mitotwórczej, jaką w sobie noszę, bo tylko dzięki tej władzy odważam się wypowiedzieć własną organizację świata jako złożonego z nieprzyległych i skłóconych jakości wartościowych.
Leszek Kołakowski, „Obecność mitu”Każda ekspozycja dzieł artysty stwarza pewnego rodzaju scenę, na której zestawione ze sobą obrazy zaczynają odsłaniać historię swojego kształtowania, proces utrwalania w określonej formie. Luigi Pareyson twierdzi, że:„Nieruchomość formy nie wynika z eliminacji ruchu, lecz sama jest ruchem, który się wyczerpał, znajduje ukojenie w osiągnięciu celu”2. Wyeksponowanie dzieł w pewnym układzie, konfiguracjach, gdy one same ze sobą zaczynają prowadzić dialog, i w te rozmowę wprowadzają patrzącego, kreuje nową sytuację, w której uruchamia się ponownie ruch, by powtórzyć za Hansem‑Georgiem Gadamerem, gry ustanowionej przez działanie/oddziaływanie artystyczne3. Owa gra zaś otwiera przestrzeń doświadczenia, tym razem – sztuki Grzegorza Bednarskiego.[…]
Barbara Major
Cyt. z katalogu wystawy
Do wystawy przygotowano publikację, w której zebrano najbardziej reprezentatywne dzieła artysty.
Wydawnictwo można zakupić przez nasz sklep internetowy. „Sztuka na wynos” www.bwakielce.art
Zobacz https://bwakielce.pl/…/katalog-grzegorz-bednarski…/
Dostępne już w sprzedaży.
Natomiast w Galerii Małej BWA na wystawie ” Typografia. Od A do Alef” zaprezentuje swoje grafiki Jan Diehl-Michałowski. Absolwent wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu – École Supérieure des Arts Décoratifs de Strasbourg (HEAR), (2012/2013) i na Paryskiej Sorbonie. Wykłada na Kierunku Wzornictwo i Architektura Wnętrz w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie – Studia Podyplomowe. Zajmuje się projektowaniem graficznym, komunikacją wizualną i grafiką. Od 2011 roku prowadzi własne studio graficzne, od 2019 pod nazwą DEAL DESIGN • STUDIO
„W 2019 roku Jan Diehl-Michałowski podjął próbę tworzenia cyklu unikatowych grafik w technice sitodruku bez praktycznego zastosowania, o czysto artystycznym przesłaniu. Są to grafiki dużego formatu o charakterze abstrakcji surrealnej o wyrafinowanej achromatycznej gamie.
„Typografia jest wszędzie“ – mówi Jan Diehl-Michałowski. Punktem wyjścia, tworzywem do jego najnowszych monotypii jest krój pisma, znak graficzny. Artysta, dyrygując przypadkiem za pośrednictwem komputerowej transformacji, stworzył harmonijną całość i tak litera stała się budulcem nowej graficznej jakości. Oparte na kontrastach czerni, bieli i szarości przenikają się i uzupełniają, tworząc czystą narrację graficzną w płaszczyźnie horyzontalnych rytmów. Mimo zmienności i różnorodności wątków kompozycje te działają jednością intencji spokoju i ciszy w nieokreślonej metafizycznej przestrzeni”.
Barbara Szubińska