Mateusz Mirowski
osobowe/osobiste
Opis wydarzenia
Wystawa skupia się wokół tematu maski, zarówno jako szczególnego rekwizytu teatralnego jak i samodzielnego obiektu rzeźbiarskiego. Składa się z wybranych form pochodzących ze spektakli oraz w pełni autorskich prac, stworzonych z myślą o ekspozycji.
Autor występuję na niej w podwójnej roli; jako scenograf, projektant teatralny oraz jako samodzielny twórca wizualny. W pierwszej, inspirowany ramą utworu dramatycznego i wizją inscenizacyjną reżyserki/reżysera, projektuje użytkowe dzieła sztuki. Stara się precyzyjnie dobierać środki wyrazu i estetykę, które wzmocnią sensy i/lub nadadzą nowy kontekst sytuacji teatralnej. Tym samym poszukuje wizualnych znaków postaci scenicznych, domagających się ożywienia i uzupełnienia wrażliwością noszących je na scenie aktorek i aktorów. Jako samodzielny twórca, niepodlegający kontekstowi kolektywnej pracy nad wydarzeniem teatralnym, zgłębia osobiste fascynacje plastyczne.
Inspiruje się technologiami oraz materiałami stosowanymi popularnie w teatrach lalek i szuka dla nich nowych zastosowań. Pozwala, aby do głosu doszło medium, a jego wizualny charakter, walory, ale i ograniczenia stały się determinującym czynnikiem kształtującym emocjonalność tworzonych wizerunków.
Na wystawie prezentowane są maski zrealizowane przez pracownie plastyczne Teatru Lalek Arlekin w Łodzi w składzie: Renata Krawczyk, Katarzyna Rogowska, Agata Szczerbicka-Lik, Andrzej Tadeusiak pod kierownictwem Arety Puchalskiej, Angelika Brzostowska-Pociecha, Iwona Brzezińska, Marzena Małecka-Staniecka, Wojtek Konicki pod kierownictwem Anny Jędraszczyk oraz Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w składzie: Jadwiga Biskowska, Beata Denga, Małgorzata Ożóg, Ireneusz Marciniak pod kierownictwem Urszuli Maciejewskiej.
O Autorze
Mateusz Mirowski
Urodzony w 1987 r. w Kielcach. Scenograf teatralny działający głównie na gruncie teatru lalek i ożywionej plastyki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunku Architektura Wnętrz, działającej przy kierunku Pracowni Scenografii oraz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na specjalizacji Sztuka Mediów.
Od 2015 r. zatrudniony jako adiunkt na rodzimej uczelni gdzie prowadzi Pracownię Scenografii Teatru Lalek i sprawuje opiekę artystyczną nad spektaklami studenckimi, powstającymi w ramach współpracy Katedry Scenografii z Wydziałem Lalkarskim wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
Autor scenografii, kostiumów, lalek i masek teatralnych, a także projekcji multimedialnych oraz plakatów do spektakli w teatrach w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie współpracę z zawodowymi scenami dramatycznymi i lalkowymi m.in.:
Teatrem Polonia w Warszawie,
Wrocławskim Teatrem Współczesnym,
Teatrem Capitol we Wrocławiu,
Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu,
Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi,
Teatrem Banialuka w Bielsku-Białej,
Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie,
Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach,
Open Window Theatre w Bergen (Norwegia), Nukketeatteri Hupilainen w Kangasala (Finlandia), jak również z licznymi fundacjami, instytucjami kultury i grupami teatralnymi.