Wystawa zbiorowa
Wyszyte – otwarta wystawa towarzysząca
Opis wydarzenia
Częścią otwartej wystawy WYSZYTE jest prezentacja w Galerii Małej wyszywanych oryginalnych prac i obiektów autorskich oraz wyszywanych przedmiotów z różnych kręgów kulturowych, udostępnionych przez twórców oraz osoby, które takie przedmioty posiadają. Jest to pierwsza wystawa w Polsce, której przedmiotem jest zaprezentowanie gestu wyszywania, jako środka wyrazu w sztuce współczesnej polskiej i ukraińskiej. Na nasz apel otrzymaliśmy odpowiedź nawet z USA (ze względu na odległość prace do Kielc nie dotarłyby w terminie trwania wystawy).
W tej części prezentacji partycypuje kilkanaście osób, artystek i miłośniczek wyszywania: z Chmielnika, Kielc, Krakowa, Podhala, Radomia, Tarnowa, Torunia, Ustrzyk Dolnych, Warszawy. Z ciekawszych przedmiotów pokażemy: rekonstrukcję sukni dworskiej z epoki napoleońskiej, sakiewkę wyszywaną rybimi łuskami, precyzyjnie wyszywane piękne krajobrazy, m.in. techniką średniowiecznej akupiktury (malowanie igłą), haft peruwiański, jedwabne hinduskie sari wyszywane złotą nicią, pelerynę z cekinów wyciętych z plastikowej butelki i guzików z kapsla od piwa, wyszywaną koralikami tkaninę z Rajastanu, stuletnią tradycyjną lnianą koszulę z pod Lwowa, tradycyjne makatki z lat 60. XX wieku.
| Joanna Galica-Dorula, Peleryna, haft recykling: cekiny z plastiku, kapsle od butelek, flek drewniany, rajstopy, fot. archiwum autorki
Galeria
O Autorze
Wystawa zbiorowa
Autorzy i właściciele obiektów:
1. Ewa Banaszczyk
2. Dorota Chmielewska
3. Anna Drmajło
4. Joanna Galica-Dorula
5. Agnieszka Jaremin-Mordes
6. Anna Lasik
7. Dorota Markowska-Bochenek
8. Tamara Maj
9. Konstancja Miernik z domu Pałgan (babcia Zbigniewa Miernika)
10. Krzysztof Piotrowski
11. Luba Radomska
12. Katarzyna Rumińska-Rutkowska
13. Aleksandra Wróbel
14. Agnieszka Wysocka
15. Aleksandra Zuba-Benn
16. Anna Gamanda z domu Bąk (babcia Stanisławy Zacharko-Łagowskiej)