EWA HAPEK & ALEX MACDONALD
Dance and wings – obrazy akwarelowe
Opis wydarzenia
Natura sama w sobie jest na tyle fascynująca żeby opowiadać o niej zarówno słowem jak i obrazem. Dla mnie stała się dodatkowo inspiracją do pokazania tego co niewidoczne, co istnieje a jest nieuchwytne dla oka. Ptaki i inne elementy fauny i flory stały się impulsem do przedstawienia głębszej treści, będącej wynikiem moich przemyśleń i odczuć – stawianiem pytań o tą cienką granicę gdzie kończy się jedno istnienie a zaczyna drugie.
Każdy skrzydlaty niesie za sobą inny przekaz skomponowany z jego formą, kolorystyką a czasem i stereotypami, które do niego przylgnęły. Za ptasimi skrzydłami zwykle kryje się subtelny przekaz, który odbiorca może zinterpretować wg swoich odczuć.
W swojej pracy nie rezygnuję też z portretowania natury samej w sobie. Jest to jednak rodzaj swobodnej impresji na temat jej kolorów i form.Nieprzypadkowym wyborem stała się dla mnie technika akwareli, której charakterystyczna lekkość współgra z ptasimi portretami.
Akwarela to połączenie dwóch przeciwieństw. Z jednej strony możliwość precyzyjnego, kontrolowanego i planowanego tworzenia formy z drugiej strony to nieprzewidywalność, która podobnie jak emocje zmienia się i płynie swobodnym strumieniem powodując czasem zaskakujące efekty.
Ewa Hapek
O Autorze
EWA HAPEK & ALEX MACDONALD
Ewa Hapek-Rejmer (ur.1980, Kraków) magister sztuki, malarka, konserwatorka dzieł sztuki. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, dyplom w pracowni prof. Grażyny Korpal (2006r.)
W jej pracowni powstają głównie obrazy w technice akwarelowej na papierze. Inspiracje do pracy czerpie z bogactwa kolorów i form natury ze szczególnym upodobaniem do ptaków. Początkowo jej akwarele były portretowaniem natury i przekładaniem jej na język malarski. Jednak potrzeba głębszego zrozumienia otaczającej rzeczywistości oraz wewnętrznego rozwoju zapoczątkowała cykl obrazów, w których ptaki stały się formą metafory do wyrażenia głębszych treści.
Praca badawczo - konserwatorska przy obrazach dawnych mistrzów także ukształtowały ją jako artystkę ucząc precyzji, warsztatu rysunkowego
i szacunku do różnorodnych technologii malarskich. Do pracy twórczej świadomie wybrała jednak technikę akwareli, której nieprzewidywalność oraz charakterystyczna lekkość najlepiej pozwalały uchwycić przekaz jej obrazów. Od 2019 roku prowadzi pracownię malarską w Kielcach.
Motto jej pracy twórczej: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” - Albert Einstein