Zajęcia od 16 do 20 lutego 2015
zapisy pod nr tel. 41 367 64 47 wew 25
koszt 5 zł od osoby
Czas trwania zajęć w zależności od grupy wiekowej 1- 1, 5 h
prowadzenie zajęć Izabela Łazarczyk-Kaczmarek i Marcin Pajda
Zajęciom towarzyszy wystawa złożonych przez Marcina Pajdę modeli origami.
Autor o swojej pasji: origami zacząłem składać w wieku 15 lat. Na początku były to proste figurki opierające się o podstawowe bazy, następnie eksploatowałem moduł chiński. Dopiero po około roku spróbowałem trudniejszych modeli, tzn. takich których złożenie zajmuje od 2h wzwyż. Jedną z pierwszych cięższych figurek okazała się King Cobra którą wykonałem z paska papieru pakowego o wymiarach 25 x 800 cm. Moim ulubionym twórcą jest Kamiya Satoshi, autor niesamowitych figurek powiązanych ze światem zwierząt jak i mitologią.
Na chwilę obecną preferuję origami klasyczne, ale również staram się składać tesselacje jak i origami modułowe. Papier do trudnych modeli zazwyczaj wykonuje sam z foli aluminiowej i gładkiej bibuły.
Obecnie studiując architekturę próbuję wykorzystywać sztukę origami na potrzeby zajęć. W zeszłym roku udało mi się stworzyć pawilon mieszkalny na jedną noc, realizując przy nim główne założenia origami, tzn. całą bryłę pawilonu można złożyć z jednej płaszczyzny. W tym semestrze zaprojektowałem lampę origami, która była rozwinięciem pomysłu na pawilon. Moim marzeniem, oprócz złożenia Ryu Zin 3.5 (prawdopodobnie najtrudniejszej figurki origami), jest w przyszłości połączyć sztukę origami z architekturą tak aby tworzyły komplementarną całość. Dążenie do czystych geometrycznych form jak i próba syntezy to coś co według mnie łączy te dwie dziedziny.