Wystawa zbiorowa
Doroczna wystawa twórczości kieleckich związków sztuk plasycznych – PSEP, STFZ 2011
Opis wydarzenia
PSEP
Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej działa od 1983 r. Jest reprezentatywnym organem środowiska artystów-pedagogów. Zajmuje się opiniowaniem i wnioskowaniem spraw dotyczących warunków rozwoju kultury plastycznej w Polsce. Aktywność PSEP zmierza do podniesienia poziomu i profesjonalizacji kształcenia artystycznego na wszystkich możliwych szczeblach edukacji. W szerszym kontekście postrzegana jest ona poprzez działania ukierunkowane na jakość wychowania estetycznego społeczeństwa. Celem PSEP jest także ochrona niezależności artystów, wspomaganie swobodnego rozwoju ich twórczości oraz pomoc w zakresie spraw etycznych i materialnych, w kraju i za granicą.
Kielecka Delegatura PSEP powstała w 1985 roku. Zrzesza artystów-pedagogów, w głównej mierze nauczycieli plastyki ze szkół podstawowych i średnich. Przynależnością do Stowarzyszenia szczyci się również spora grupa nauczycieli akademickich, związanych na co dzień z Instytutem Sztuk Pięknych z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Kielecka delegatura PSEP liczy 25 członków. Obecnie jej prezesem jest Mirosław Benedyktowicz.
Oprócz aktywności twórczej oraz szeroko zakrojonej działalności edukacyjnej, rozwijanej pod sztandarami wychowania przez sztukę, Stowarzyszenie zdobyło sobie uznanie jako prężny animator wydarzeń artystyczno-edukacyjnych i partner szanowany przez inne związki twórcze.
Kielecki PSEP od lat organizuje plenery plastyczne pod nazwą Świętokrzyskie krajobrazy. Wieloletnia tradycja i popularność już dawno zapewniły tej inicjatywie miejsce w kalendarzu stałych wydarzeń kulturalnych miasta i regionu. Plenery sprawdziły się znakomicie jako skuteczna metoda integrowania środowiska plastyków. Warto też wspomnieć, że prezentacje ich plonów – trafiając do wielu galerii w Polsce – niosą wieść o urodzie i bogactwie kulturowego pejzażu świętokrzyskiej ziemi. Służą jej promocji. Ale zanim rozpocznie się postplenerowe tourneé, pierwsza odsłona dzieł plenerowych tradycyjnie dokonuje się na ścianach „Piwnic” w kieleckim BWA. Zwykle jest to połowa grudnia. A że koniec roku sprzyja wszelakim podsumowaniom, ocenom i refleksjom, BWA zaprasza do szeroko pojętych konfrontacji twórczych – tradycyjnie – członków ZPAR i ZPAP. Tak się składa, że właśnie teraz – w 30 rocznicę Kieleckiej Delegatury PSEP, jej członkowie postanowili wyłamać się z przypisanej im (słusznie) „gęby” piewców urody krajobrazów. Nie będzie więc tak, jak dotychczas bywało – zielono, trawiasto, sielsko-świętokrzysko. Artyści sięgnęli do własnych archiwów i sami wybrali prace, które w precyzyjniejszy sposób określają ich postawy twórcze. Dlatego też obecna prezentacja twórczości artystów-pedagogów, zrzeszonych w PSEP, odbiega od dotychczasowych standardów.Jest inaczej, o tym już wiadomo, ale warto dodać, że także i bardziej interesująco.
Do Świętokrzyskiego Okręgu PSEP należą:
ALICJA BACHURSKA – Starachowice
PAWEŁ BACHURSKI – Starachowice
MIROSŁAW BENEDYKTOWICZ – Kielce
MAŁGORZATA BIELECKA – Kielce
BEATA BOREK – Skotniki Duże
URSZULA JĘDRZEJCZYK – Bliżyn
WIESŁAWA KISIAŁA – Końskie
MIROSŁAW KORZENIEWSKI – Kielce
WALDEMAR KOZUB – Kielce
TAMARA MAJ – Busko-Zdrój
JÓZEF MICHAŁEK – Solec nad Wisłą
SZYMON PIASTA – Radom
PIOTR PORĘBSKI – Kielce
HENRYK SIKORA – Kielce
JUSTYNA SOJA SADOWSKA – Końskie
TERESA ŚLUSAREK – Kielce
TADEUSZ TCHÓRZ – Kielce
ADOLF TOMASIK – Końskie
WIESŁAW TURNO – Końskie
ZOFIA TURNO – Końskie
EDWARD TUZ – Kielce
KATARZYNA ZIOŁOWICZ – Kielce
MARIAN ŻYWCZYK – Busko-Zdrój
STFZ
Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych jest związkiem twórczym i od 1991 roku zrzesza polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą. STFZ współpracuje z licznymi stowarzyszeniami i instytucjami złotniczymi w kraju i za granicą.
W Kielcach należą do STFZ:
Krzysztof Piotrowski
Anna Wojdan
Grażyna Zalewska