Anna Ciszek
Anna Ciszek „Zwierzobyty”
Opis wydarzenia
W związku z decyzją rządu o zamknięciu instytucji kultury dla publiczności, część prac z wystawy została przeniesiona na dworzec autobusowy i jest eksponowana na górze budynku, w mediatece, czyli Poczytalni. Zapraszamy!
W październiku wystawę Anny Ciszek „Zwierzobyty” można było oglądać w Galerii Małej BWA.
To zbiór kilkudziesięciu rysunków niewielkiego formatu wykonanych cienkopisem na papierze. Cykl uzupełniają dwa obrazy wykonane w technice akrylu na płótnie. Artystka podejmuje temat, którym na pierwszy rzut oka są zwierzęta. Jednak, gdy pozwolimy sobie na dłuższą kontemplację jej prac, okazuje się, że tylko zewnętrzna powłoka przedstawionych figur jest zwierzęca. Tytułowe zwierzobyty posiadają cechy, gesty i pozy zarezerwowane dla ludzi.
Prezentowany na wystawie cykl Anna Ciszek zaczęła tworzyć w minionym roku. Jest on wyrazem fascynacji artystki zaobserwowanym przenikaniem się cech zwierzęcych i ludzkich oraz współdzieleniem przez nich losu, odczuwania stanów takich jak: melancholia, czułość, bliskość czy wyizolowanie z otoczenia. Rysunki Anny Ciszek opowiadają o relacjach i o uniwersalnej potrzebie istot, zwłaszcza ludzi, do bycia kochanymi, akceptowanymi i do życia we wspólnocie.
(…) Prezentowane na wystawie prace, oprócz wspólnego tematu, scala również minimalistyczna forma. Artystka ograniczyła skalę barw do szarości, od bieli do czerni. Anna Ciszek stworzyła swoje zwierzobyty głównie z kresek i linii, choć miejscami, gdy zagęszczenie śladów pozostawionych przez cienkopis jest duże, powstała plama, co daje ciekawy efekt wizualny – pisze kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak.
Galeria
O Autorze
Anna Ciszek
Ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością malarstwo na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
oraz arteterapię i trening kreatywności na Uniwersytecie Warszawskim.
Poza twórczością plastyczną zawodowo realizuje się w takich obszarach jak:
terapia przez sztukę, wspomaganie rozwoju i stymulowanie umiejętności wśród osób
z dysfunkcjami.
Za zestaw rysunków otrzymała Nagrodę BWA w Sandomierzu na
43. Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego
PRZEDWIOŚNIE 2020.
Ma odwieczny dylemat: czy chce mieszkać w dużym mieście, czy w małej wiosce.
Wystawy indywidualne:
2010 – „Sztuka Sżycia”, galeria „Lakiernia”, Baza Zbożowa w Kielcach
2010 – „Miś też człowiek”, galeria XX1 w Warszawie
2020 – „Zwierzobyty”, BWA w Kielcach.
Wystawy zbiorowe:
2007 – „Dyplomy”, Galeria „Winda” w Kielcach
2009 – „Przedwiośnie”, BWA w Kielcach
2020 – „Przedwiośnie”, BWA w Kielcach.
www.instagram.com/ania.ciszek/
fot. archiwum artystki