Jakub Pieleszek
Jakub Pieleszek „Wszystko, tylko nie to”
Opis wydarzenia
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
i kuratorka Monika Cybulska
zapraszają do Galerii Górnej na wystawę
Jakuba Pieleszka
„Wszystko, tylko nie to”.
Na wystawie, podsumowującej 15-lecie pracy artystycznej, Jakub Pieleszek pokazuje wybrane prace z lat 2011-2019. Artysta pisze: To wspaniały moment, aby w szerszym kontekście spojrzeć na własne poszukiwania i fascynacje artystyczne. Taka forma podsumowuje pewien etap w moim życiu, ukazując różne sposoby estetycznych rozwiązań. Zastanawiałem się, jak najprościej można określić to, co znajduje się u podstaw mojej artystycznej inspiracji. To, co dla mnie najcenniejsze, to prosta i szczera obserwacja otaczającej mnie rzeczywistości. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że jestem i czuję się obserwatorem zjawisk, które z jednej strony przerażają, a z drugiej zachwycają. Jestem jednym z wielu konsumentów, którzy – atakowani reklamą – ulegają, podejmują grę, uczestniczą w tym przedziwnym procesie komunikacji. Towarzyszą temu emocje związane z selekcją wybranych zjawisk najsilniej oddziaływujących poprzez reklamę, formę, znak, typografię, komiks. Nie jest to jednak forma afirmacji otaczającej mnie rzeczywistości, lecz szczerego opisania zjawisk wywołujących często skrajne emocje”.
Kuratorka Monika Cybulska napisała w katalogu wystawy: „Artysta Jakub Pieleszek z pewnością należy do tej grupy ludzi, której nie jest obojętny los kolejnych pokoleń i wyraża to za pomocą własnej, autorskiej wypowiedzi twórczej. Zarówno jego postawę, jak i twórczość można określić jako zaangażowane. Dostępnymi mu środkami wyrazu – w czym wykazuje ogromną inwencję twórczą – wypowiada się krytycznie na temat złożonej struktury naszej rzeczywistości. Nie zapomina przy tym o rzeczach istotnych dla sztuki: logice kompozycji, harmonii kolorystycznej, atrakcyjności rozwiązań formalnych, co świadczy o wysokiej wartości artystycznej jego sztuki”.
Galeria
O Autorze
Jakub Pieleszek
Urodzony w 1978 roku w Puławach. W 1999 roku ukończył PLSP w Nałęczowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom otrzymał w 2006 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Od 2007 roku pracuje na Wydziale Malarstwa, obecnie w pracowni dyplomowej prof. Henryka Cześnika. W roku 2004 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w wystawie Najlepsze Dyplomy 2006 roku w ASP w Gdańsku „Wiosna Młodych” Galeria Refektarz w Kartuzach. W 2009 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, w 2010 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2011 roku otrzymał wyróżnienie na Biennale Malarstwa w Bielsku-Białej oraz nagrodę Rektora ASP w Gdańsku. W roku 2012 uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne oraz nagrodę miasta Gdańska dla młodych twórców w dziedzinie kultury. Jest doktorem habilitowanym, od roku 2019 pracuje na stanowisku profesora ASP w rodzimej uczelni. Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz kolekcjach. Zajmuje się: edukacją, malarstwem, instalacją, performancem, designem, eksperymentalnym dźwiękiem oraz muzyką. Animator wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, pomysłodawca i współorganizator festiwalu „Dźwięki z Korzenia”, założyciel galerii „Letnia Kuchnia” współpracuje z teatrami i festiwalami jako scenograf oraz grafik.