Ewa Rosiek-Buszko
Japoński papier czerpany – wykład Ewy Rosiek-Buszko o instalacjach
Opis wydarzenia
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza w piątek 5 października na wykład Ewy Rosiek-Buszko na temat japońskiego papieru czerpanego washi i instalacji, które artystka z niego wykonuje. Wykład rozpocznie się o godz. 17 i będzie miał charakter otwarty. Po spotkaniu, o godz. 18, w Galerii Górnej otwarta zostanie wystawa Ewy Rosiek-Buszko „Paper Gami – Image”.
Ewa Rosiek-Buszko w 1979 uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP.
Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2002-2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka cyklu wystaw „Paper Gami”, na bazie których prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papierów ręcznie czerpanych. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Polski, Anglii, Austrii, Francji, Mołdawii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Włoch, a także w USA i Japonii.
„Wciąż odkrywam niezwykłe możliwości na obrzeżach różnych technologii. Wyrafinowane piękno japońskiego papieru washi, różne gatunki papierów, również tych pospolitych, codziennego użytku…” – pisze artystka w katalogu wystawy.
O Autorze
Ewa Rosiek-Buszko
Ewa Rosiek-Buszko urodzona w Gliwicach, mieszka i pracuje w Krakowie.
W 1979 uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP.
Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej na niwie tkackiej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Od 1979 członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2002-2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka cyklu wystaw „Paper Gami”, na bazie których prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papierów ręcznie czerpanych. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Polski, Anglii, Austrii, Francji, Mołdawii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Włoch, a także w USA i Japonii.
Prace w kolekcjach:
Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Piaristen Kunst Forum w Wiedniu, Museum of Paper w Mino (Japonia) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Stypendia i ważniejsze nagrody:
2007 - medal na II Międzynarodowym Festiwalu Tkaniny Artystycznej – Kraków
2003 - stypendium artystyczne „Artists in Residence '03” Mino Paper Art Village Project w Japonii
1999 - III nagroda im. Agnieszki Sienkiewicz na XXV Międzynarodowej Wystawie Poplenerowej Kowary’98
1991 - nagroda na I Międzynarodowej Wystawie Sztuka w Obronie Środowiska – Warszawa.