Krzysztof Kolarz
Malarstwo
Opis wydarzenia
Zapraszamy na wernisaż malarstwa Krzysztofa Kolarza do Galerii Małej w BWA w Kielcach, dnia 12 lutego 2016 r. o godz. 18:00.
Wystawa potrwa do 4 marca 2016 r.
(…) największa sztuka zawsze powraca do kruchości kondycji ludzkiej – echo zarówno tych słów Francisa Bacona, jak i cień, właściwej jego sztuce, wzmożonej ekspresji, można wyczuć w oryginalnej twórczości Krzysztofa Kolarza. Patronuje jej także zapewne brutalny realizm Luciana Freuda i bliższe mu – urodzonemu w Miechowie, a obecnie mieszkańcowi Krakowa – wpływy krakowskiej figuracji. Przede wszystkim jednak formę jego obrazów kształtuje ten sam, i dla nich najważniejszy, temat – człowiek; jego fizyczność nierozerwalnie dopełniona duchowością, egzystencja poddana przemijaniu świata materii i nieuchronności śmierci, dramaty – ale i radości – bytu.
Młody artysta najczęściej maluje portrety, akty i samotne postacie we wnętrzach, dopełnionych oszczędnie równie samotnymi przedmiotami. W skupionym „sam na sam” z człowiekiem-modelem, w długim procesie tworzenia olejnego obrazu, wchodzi w głębie jego osobowości po śladach, zapisanych przez czas i trudy egzystencji w rysach i mimice twarzy, kształtach ciała, jego gestach i pozach. Stopień jego emocjonalnego zaangażowania, widoczny w malarskiej materii mięsistych struktur, dynamicznym zapisie mocnych pociągnięć pędzla i nasyconych barw, skontrastowanych często z mrokiem czerni, świadczy o tym, że ten proces drążenia egzystencjalnych prawd o człowieku przebiega dwustronnie – że artysta równolegle dokonuje wiwisekcji na własnej psychice, własnych doznaniach i własnym bagażu podświadomych odczuć. Jakkolwiek często podkreśla ekspresję formy ludzkiego ciała: fałdów zwisającej skóry czy rysującego się ostro pod nią kośćca – to nigdy nie przekracza krawędzi deformacji. Raczej porusza się w obszarze realistycznych środków wyrazu, dopełnionych dynamiką malarskich gestów i kontrolowanych, przypadkowych efektów, tworzonych przez materię rozrzedzonej farby.
Autentyzm emocjonalnych treści, zawartych w odpowiednio ukształtowanej formie i scalonych harmonijnie w obszarze atrakcyjnej estetycznie kompozycji, świadczy o ogromnej kulturze plastycznej artysty. Kolejne, dowodzące jej, cechy jego sztuki to rzetelność malarskiego warsztatu, wysmakowana materia plastyczna i wyrafinowana, oszczędna gama kolorystyczna. Krzysztof Kolarz w swojej sztuce odwraca się od powierzchownej nowoczesności. Wybiera własne predyspozycje twórcze, swój indywidualny, zgodny z nimi – choć wywiedziony z klasyki malarstwa – sposób wypowiedzi. Ale czyż prawda i wierność sobie – również w sztuce – nie są wartościami najwyższymi?
Stanisława Zacharko-Łagowska
Galeria
O Autorze
Krzysztof Kolarz
Urodził się w 1983r. w Bochni, dzieciństwo spędził w Miechowie. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej naukę kontynuował w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w prac. prof. Krzysztofa Wachowiaka. Po ukończeniu studiów przez kilka lat pozostał w Warszawie, obecnie mieszka w Krakowie. Uprawia wolny zawód artysty, specjalizuje się w malarstwie portretowym, głównie w technice olejnej.
Wystawy i wyróżnienia:
2001 Wystawa pokonkrsowa, VI Ogólnopolskie Biennale dla Uczniów Liceów Plastycznych, Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie im. Władysława Hasiora (I miejsce)
2001 Wystawa pokonkursowa „Art-Talent”, Libiąskie Centrum Kultury (III miejsce)
2002 II Międzynarodowy Festiwal Małych Form Plastycznych „Sztuka bez granic” - wystawa pokonkursowa „ARTFORM 2002, Kluczbork (II miejsce)
2003 VI Ogólnopolskie Biennale dla Uczniów Liceów Plastycznych wystawa pokonkursowa - Bielska Galeria BWA, Bielsko Biała (2 wyróżnienia)
2005 Wystawa malarstwa „Młodzi artyści Europy”, Galeria ASP AULA, Warszaw „European blue - Young Generation” - Grygorii Synytsia Gallery, National Technical University of Ukraine „KPI”, Kijów, Ukraina
2005 Wystawa pokonkursowa „Sacrum w Sztuce”, Muzeum Miejskie, Wadowice (wyróżnienie)
2006 Wystawa pokonkursowa „Sacrum w sztuce”, Muzeum Miejskie, Wadowice
2006 Wystawa zbiorowa „Art-akcja”, Ratusz Miejski i CKUiE, Działdowo
2007 Wystawa pokonkursowa I Studenckie Biennale Małych Form - Galeria PWSZ w Raciborzu (wyróżnienie)
2007 Wystawa pokonkursowa - I Interdyscyplinarne Miechowskie Konfrontacje Artystyczne „Sposoby Widzenia”, Galeria „U Jaksy”, Miechów
2007-2010 Wystawa Poplenerowa, Galeria „U Jaksy”, Miechów
2008 Ogólnopolska wystawa malarstwa grafiki i rysunku ART PUB PRELUDIUM Alternatywa Cafe Galeria, Warszawa
2010 Wystawa pokonkursowa III Miechowskie Konfrontacje „Sposoby widzenia”, Galeria „U Jaksy”, Miechów (I miejsce)
2010 Wystawa „Barwy Małopolski” dla Jana Pawła II: Kopalnia Soli w Wieliczce, Wieliczka Galeria Sztuki „Krypta u Pijarów”, Kraków Zamek Lubomirskich, Nowy Wiśnicz Muzeum Ziemi Limanowskiej, Limanowa
2011 Wystawa „Barwy Maopolski” dla Jana Pawla II, Muzeum Diecezjalne, Rzeszów
2011 „Colori di Małopolska” per Giovanni Paolo II, XII Związek Krain Górskich „Monti Ernici”; Chiesa di San Sebastiano - Acuto; Old Station - Serrone; Biblioteca - Boville Ernica
2011 Konkurs Malarski EMOCJE.art.pl, Firma Golden Forest, Olsztyn
Stypendia:
2001/2002 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2003-2006 - Stypendium Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso”
2006-2007 - Stypendium Fundacji im. Jana Pawła II