Grzegorz Gordat
Naturalnie sztuka
Opis wydarzenia
WARSZTATY NATURALNIE SZTUKA przygotowane przez BWA w Kielcach i Związek Polskich Artystów Plastyków / Okręg Kielecki to bezpłatne warsztaty wiklinowe. Wspólne tworzenie instalacji z wikliny przeznaczone jest dla wszystkich chętnych – zapewniamy podstawy wyplatania.
11 i 12 sierpnia 2023 (sobota-niedziela), godz. 11.00-17.00 (bez zapisów, wstęp wolny, przestrzeń zewnętrzna BWA w sąsiedztwie parku).
Prowadzenie warsztatu wiklinowego Grzegorz Gordat – plecionkarz z Regowa Starego.
WARSZTATY SZTUKA ULOTNA przygotowane przez BWA w Kielcach i Związek Polskich Artystów Plastyków / Okręg Kielecki to bezpłatne warsztaty artystyczne w Parku Miejskim. Prowadzenie warsztatów ulotnych Joanna Biskup-Brykczyńska, foto Katarzyna Samczyńska.
14 do 18 sierpnia 2023 (poniedziałek-piątek) start godz. 11:00 (bez zapisów, wstęp wolny, spotkanie w BWA w Kielcach).
O Autorze
Grzegorz Gordat
Grzegorz Gordat urodził się 17 marca 1985 roku w Kozienicach. Ukończył technikum ekonomiczne w Pionkach, a następnie zdobył uprawnienia instruktorskie z wikliniarstwa po specjalistycznym kursie w Stowarzyszeniu Akademia Łucznica. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pochodzi z miejscowości Borek, a obecnie mieszka w Regowie Starym, gdzie prowadzi Izbę Twórczą. Rzemiosło ludowe jakim jest plecionkarstwo uprawia od 2002 roku. Zainteresował się nim dzięki wujkowi, który wyplatał tradycyjne kosze z wikliny.
Pan Grzegorz używa kilku rodzajów surowca: konopiankę, purpurową i wawrzynkową. Pozwala mu to na pracę całoroczną, a nie tylko sezonową. Sprzęt jakim się posługuje jest wykonany z blachy o wymiarach 2 m dł., 40 cm szer. i 30 cm wys. Czas gotowania jest uzależniony głównie od długości materiału, bowiem wiklinę o dł. 1,5 m gotuje się do godziny, a pręty dochodzące do 2,2 m nawet trzy godziny. W międzyczasie należy sprawdzać czy materiał już nadaje się do wyjęcia z wody. Od pokoleń technika testowania nie zmieniła się i polega na okręcaniu pręta dookoła palca. Jeśli jest to możliwe następuje koniec parzenia.
Wszystkie wyroby wykonuje techniką żebrowo – krzyżową. Wykonuje różnego rodzaju i wielkości kosze gospodarcze, beczki zasobowe, kosze na kwiaty, koszyczki dekoracyjne i na święconkę, płoty, aranżacje zieleni, tacki na owoce, a nawet kosze służące do transportu gołębi robione na modłę francuską. Zajmuje się galanterią jednak głównie interesują go wzory tradycyjne, które niekiedy stara się unowocześniać, by dostosować się do zapotrzebowania i wymogów rynkowych.
Źródło: https://www.muzeum-radom.pl/tworcy-ludowi/grzegorz-gordat/323/dostęp 31.07.2023