Wystawa zbiorowa
Wiatr i inne żywioły
Opis wydarzenia
Wystawa Wiatr i inne żywioły jest prezentacją kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez dzieci i młodzież uczestniczącą w warsztatach fotograficznych Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości, które Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach organizuje od kilkunastu lat. Wszystkie zdjęcia łączy jeden wspólny temat, którym są żywioły, ze szczególnym uwzględnieniem powietrza, które wprawione w ruch tworzy WIATR – przewodni temat festiwalu, w ramach którego organizujemy wystawę. Prace uczestników zajęć uzupełniają fotografie Antoniego Myśliwca oraz Agnieszki Gołębiowskiej, prowadzących tegoroczną edycję zajęć w naszej instytucji.
Temat wiatru i żywiołów okazał się dla Małych Odkrywców trudnym zadaniem. Zwłaszcza wiatr był niełatwy do uchwycenia, po pierwsze ponieważ akurat tego lata nieczęsto wiał, a po drugie ze względu na specyfikę tego zjawiska, które łatwiej byłoby pokazać na filmie, niż na fotografii. Mimo to kilkunastu uczestników warsztatów podjęło wyzwanie i w ciągu wakacji zrealizowało temat zadany specjalnie z myślą o festiwalu. Dodatkowo młodzież wzbogaciła swoje cykle o motywy innych żywiołów. Na zdjęciach widzimy także wodę i ogień. Niektórzy z młodych twórców specjalnie aranżowali sytuacje do sfotografowania, korzystając z rekwizytów, które ułatwiły im pokazanie istoty wybranego żywiołu, np. książka, której kartki przewraca wiatr czy płomień wydobywający się z zapalniczki. Inni szukali żywiołów w zastanej rzeczywistości – specjalnie wyczekiwali na wiatr lub szukali motywu wody w krajobrazie ( liczne zdjęcia morza, stawów, fontann czy kałuż). Na wystawie widać różnorodne postawy twórcze, dzięki czemu ekspozycja jest ciekawa.
Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości to warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, które nasza instytucja organizuje każdego lata. Podczas ich trwania uczestnicy uczą się komponowania zdjęć i wyszukiwania intrygujących tematów i motywów do uchwycenia. Cenimy prace, które ukazują otaczającą nas rzeczywistość w sposób niestandardowy. Namawiamy dzieci by szukały ujęć nietypowych. Uczymy kreatywnego podejścia do fotografii. Niektóre z prac naszych podopiecznych zmuszają odbiorcę do zastanowienia się, co konkretnie przedstawiają – są abstrakcjami umiejętnie wyszukanymi w otaczającej rzeczywistości.
W tym roku, tak jak w ubiegłym, ze względu na panującą pandemię przeprowadziliśmy warsztaty zdalnie. Stworzyliśmy trzy grupy uczestników, z którymi pracowaliśmy przez trzy tygodnie wakacji (z każdą grupą przez tydzień). Każdego dnia o godzinie 10 łączyliśmy się z uczestnikami przez internet. Zadawaliśmy temat, dawaliśmy wskazówki i omawialiśmy szczegółowo nadsyłane do nas zdjęcia. Wśród tematów były m.in.: widok z okna, iluzja i autoportret. „Wiatr i inne żywioły” był tematem dodatkowym, dla chętnych – napisała kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak.
Autorzy fotografii:
1. Mikołaj Davis
2. Piotr Gadomski
3. Marta Garstka
4. Jędrzej Kamyk
5. Julia Kozłowska
6. Zofia Kwaśniewska
7. Julia Lechowicz
8. Aleksandra Mierzwińska
9. Barbara Rowińska
10. Julia Suchojad
11. Jacek Ślęzak
12. Alicja Trzeciakiewicz
Prace uczestników zajęć uzupełniają fotografie Antoniego Myśliwca oraz Agnieszki Gołębiowskiej, którzy prowadzili zajęcia.