Martyna Borowiecka
Wystawa malarstwa Martyny Borowieckiej „To, co widzimy, jest jedynie snem, snem we śnie”
Opis wydarzenia
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę malarstwa Martyny Borowieckiej „To, co widzimy, jest jedynie snem, snem we śnie”, którą będzie można oglądać od 8 lutego do 15 marca w Galerii Małej.
Jak zauważa kuratorka wystawy Magdalena Leśniak, w obrazach tworzących wystawę prac Martyny Borowieckiej widać wyraźnie podział na dwie grupy przedstawień. Pierwszą stanowią płótna powstałe w latach 2014 – 2017, na których obserwujemy różne kompozycje z realistycznie namalowanych materii, m.in. folii czy połyskującego materiału. Drugą grupę obrazów tworzą prace, w których obok udrapowanych tkanin pojawiają się zaskakujące ujęcia zgrabnych kobiecych nóg w modnych butach różnego typu. Wszystkie prace łączy jednak pewna klamra, którą jest problematyka mary, snu, pytania: Czym jest właściwie to, na co patrzymy?
Tytuł wystawy odnosi się do inspiracji, jaką artystka czerpie z książki „Piknik pod wiszącą skałą” Joan Lindsay oraz jej ekranizacji w reżyserii Petera Weira. „Pamiętam, jak silne emocje wywołał we mnie seans wspomnianego filmu, wyświetlonego w upalną letnią noc w otoczeniu Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Cała sceneria, tak silnie wchodząca w dialog z opowieścią snutą na ekranie, nie mogła wywołać innego efektu, niż uczucie wszechobecnej tajemnicy, nieustannie podsycanej niepokojem” – podkreśla malarka.
Galeria
O Autorze
Martyna Borowiecka
Martyna Borowiecka urodziła się w 1989 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w 2013 roku. Od października 2014 roku studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Ukończyła trzyletnią międzywydziałową Otwartą Pracownię Projektowania Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od 2016 współpracuje przy projektach malarskich artystki Pauliny Ołowskiej. Mieszka i pracuje w Krakowie.
WYSTAWY
Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą zarówno w zbiorowych, jak i indywidualnych, do których zaliczają się m. in. wystawa najlepszych dyplomów ASP w 2013 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie. W tym samym roku uczestniczyła w wystawie pt. „Wstęp wzbroniony?” w Norymberdze. W 2014 roku w ramach projektu “Dramat Wolności” przeprowadziła warsztaty z grupą osadzonych kobiet Aresztu Śledczego w Kielcach. W 2015 roku miała miejsce jej kolejna wystawa indywidualna pt. „Przedplan – przestrzeń poza granicami płótna”, która odbyła się w FRESZ Gallery w Krakowie. Inne wystawy, w których uczestniczyła to: „Alternatives never found” w Arusha Gallery w Edynburgu, „Powierzchnia” w Galerii Delfiny (2017), „Realizm. Dwa spojrzenia” w BWA Bydgoszczy (2018).
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Finalistka konkursów: „Artystyczna Podróż Hestii” oraz „Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie”. W 2013 zdobyła Nagrodę Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim.
Laureatka Stypendium im. Sayeda, stypendium J. Matejki, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki piękne oraz Stypendium Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej przyznane na rozwój uzdolnień malarskich. Otrzymała wyróżnienie honorowe przyznawane przez Fundację im. Franciszki Eibisch oraz Specjalne Wyróżnienie Honorowe w V Ogólnopolskim Konkursie na Obraz dla Młodych Malarzy, nagrodzona I miejscem w konkursie „Zadra” (2013). Nagrodzona wyróżnieniem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych za pracę dyplomową (2014). W konkursie „Przedwiośnie 37” organizowanym przez BWA w Kielcach otrzymała Grand Prix – Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce. W Ogólnopolskim Konkursie Malarskim – VII Triennale z Martwą Naturą organizowanym przez BWA w Sieradzu – zdobyła Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).