W Światowym Dniu Książki z przyjemnością prezentujemy dzieła autorstwa Radosława Nowakowskiego, które znajdują się w Kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.
HASA RAPASA
Radosław Nowakowski urodził się w 1955 w Kielcach. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Nie buduje jednak domów, lecz książki. Od końca lat siedemdziesiątych „zbudował” ich dwadzieścia kilka: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował. Większość jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i esperanckiej. Sam też je drukuje i oprawia. Niektórzy klasyfikują te książki jako „artystyczne”, inni określają je mianem „liberatury”, a to dlatego, że nie tylko tekst jest tu nośnikiem treści, lecz książka jako całość.
NIEZNAKI DROGOWE
Pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu renomowanych bibliotek (między innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie, New York Public Library).
Oprócz tworzenia własnych książek zajmuje się także translatorstwem. Tłumaczy głównie z angielskiego. Obszar jego zainteresowań obejmuje przede wszystkim antropologię i historię kultury oraz prozę, zarówno tę tradycyjną jak i hipertekstową. Przetłumaczył około dwudziestu książek, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, Muzy, Ha!artu i innych.
Jest także muzykiem. Gra na bębnach. Jest członkiem grupy Osjan, która powstała w Krakowie w 1970 roku i była prekursorem tak zwanej „muzyki świata”, choć muzycy woleli określać to, co grają mianem „muzyki fruwającej ryby”. Z grupą Osjan nagrał kilkanaście płyt i koncertował w wielu krajach Europy. Współpracował także z innymi zespołami jazzowymi, rockowymi i folkowymi, jak również awangardowymi teatrami. Czasami występuje solo grając „Monodrum”, który jest bardziej rodzajem spektaklu niż koncertem, jakby wybębnioną książką. Projektuje też plakaty, okładki, książki.
TRAKTAT KARTKOGRAFICZNY
Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał, między innymi, Fryderyka (nagrodę przemysłu fonograficznego za płytę „Księga liści” z Osjanem), srebrny medal Gloria Artis (nagrodę Ministra Kultury), II nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu za „Ulicę Sienkiewicza w Kielcach”.
ULICA SIENKIEWICZA
W 1994 roku zamieszkał na wsi u podnóża Łysogór, na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Razem z żoną prowadzi malutkie wydawnictwo LIBERATORIUM, czyli laboratorium książek www.liberatorium.com
Ma córkę, koty i duży ogród zamieniający się w las, w gęstwinach którego buszuje stado dzikich bażantów.
TAJNA KRONIKA SABINY