Dzieła artystów z Polski, Słowacji, Czech, Bułgarii, Ukrainy, Estonii, Francji, Macedonii, Finlandii, Norwegii, Austrii, Niemiec, Holandii i Belgii, a także z Japonii, Chin, Argentyny, USA, Kanady i Australii tworzą wystawę pokonkursową II Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019, która zostanie otwarta 26 kwietnia o godz. 18 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Na konkurs wpłynęło 275 prac 107 autorów, a jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 166 prac 84 artystów. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny znakomitej większości zaprezentowanych prac i wyraziło satysfakcję z powodu dużej wartości merytorycznej pokonkursowej wystawy.
„W epoce, która tak skłania do interdyscyplinarności, do mieszania technik, wystawa LITHO-Kielce 2018/2019 podkreśla bogactwo możliwości, jakie daje litografia oraz jej zdolność do eksperymentowania i łączenia z innymi sztukami graficznymi” – uważa prof. Thomas Riesing, przewodniczący jury.
„Wystawa pokonkursowa jest precyzyjną odpowiedzią na pytanie o powód sięgania przez artystów z całego niemal świata po tak trudną, technologicznie skomplikowaną i – dosłownie – ciężką technikę graficzną, jaką jest litografia. Ogromna różnorodność tematów, konwencji, rozwiązań formalnych i sposobów ekspresji zawartych w przestrzeni tylko tej jednej prezentacji, unaocznia skalę możliwości, jakie oferuje ona tym, którzy opanowali jej tajniki i potrafią się w niej wypowiadać” – napisała we wstępie do katalogu wystawy Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA w Kielcach, juror i kurator wystawy.
„Konkurs ten ukazuje nam swoisty renesans zainteresowania techniką, objawiający się bardzo wysoką jakością nadesłanych litografii, a także widocznymi w nich intensywnymi poszukiwaniami środków wyrazu, formy, a również eksperymentami technicznymi (…)” – ocenił jeden z jurorów prof. Marek Sak.
Podczas wernisażu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień autorom najciekawszych prac.
Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja prac jurorów: fotografii Stanisławy Zacharko-Łagowskiej, plakatów Marka Saka oraz grafik Thomasa Riesinga i Mateusza Otręby.
Organizatorami konkursu są: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
Wystawa będzie czynna do 18 maja.
Litografia to trudna i wymagająca technika graficzna wykorzystująca procesy chemiczne. Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu litograficznym, a następnie przenosi go na papier za pomocą prasy litograficznej. Konkurs nawiązuje do kamieniarskich tradycji regionu świętokrzyskiego, w którym niegdyś pozyskiwano kamień litograficzny.