Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach i kurator wystawy Magdalena Leśniak zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Sabiny Twardowskiej „W każdą sobotę całą rodziną chodzimy do galerii”, który odbędzie się w piątek 11 stycznia o godz. 18.
Ekspozycja w Galerii Małej BWA potrwa do 1 lutego.
Wystawa Sabiny Twardowskiej to cykl obrazów stanowiących pracę doktorską artystki obronioną w grudniu 2018 roku w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, w którym autorka odnosi się do konsumpcjonizmu – nie tylko poprzez tematykę prac; maluje m.in. na starych tekturach i blachach.
Jak pisze autorka: „Niniejsza praca jest próbą krytycznego spojrzenia na współczesną kulturę i wyrastającą z niej sztukę. Przyglądam się takim zjawiskom jak popkultura i kultura masowa, a także konsumpcjonizm, makdonaldyzacja, płynna nowoczesność czy postmodernizm. Wnioski, które wyciągam z obserwacji rzeczywistości, przekształcam w autoironiczną sztukę: powstaje cykl obrazów (w technikach akrylu, szablonu i sitodruku), który ma otwierać dyskurs o kondycji współczesnego człowieka na podstawie analizowania różnych kulturowych zjawisk.
(…) W dyplomowych pracach bardzo często sięgam po cytaty i symbole związane z kulturą popularną; przesuwam znaczenia i konstruuję swego rodzaju gry skojarzeniowe po to, aby ukazać swój bliski związek z omawianym tematem, uprawomocniając w pewnym sensie krytyczny aspekt swoich wypowiedzi.
Realizuję cykl malarski nie tylko na płótnach, chcąc wprowadzić odniesienie do kwestii konsumpcji i generowania odpadów pokonsumpcyjnych. Sięgam po stare tektury i blachy z wysypiska śmieci lub złomowiska po to, aby wyrazić swój sprzeciw wobec nieopanowanego konsumowania i deprecjonowania wartości rzeczy (a w szerszym kontekście relacji międzyludzkich, osiągnięć, doświadczeń etc.), które w jakiś sposób uzyskujemy, ale zbyt szybko uznajemy za zużyte i na ich miejsce szukamy zastępstwa, którego nadrzędną wartość stanowi jego nowość. Użyciem konkretnych podobrazi podkreślam przekaz ideowy. Odnoszę się do zjawisk materializmu i konsumpcjonizmu oraz ich konsekwencji (…)”.
Sabina Twardowska urodziła się w 1984 roku. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2008); za dyplom „Sztuka nie dla każdego” napisany na Wydziale Malarstwa otrzymała wyróżnienie dziekańskie oraz Nagrodę im. Józefa Szajny. Na pierwszym roku jej profesorem prowadzącym był Leon Kruczkowski, jednak tytuł magistra – w 2008 roku – obroniła pod kierunkiem profesora Krzysztofa Wachowiaka. Do dyplomu zrealizowała dwa aneksy: z rysunku i plakatu. Ukończyła podyplomowe studia grafiki komputerowej i multimedialnej na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej. W 2018 roku obroniła pracę doktorską w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach.
Jest współtwórczynią i sekretarzem zarządu stowarzyszenia artystycznego „Front Sztuki”. Współtworzyła pracownie artystyczne na warszawskiej Pradze, a obecnie współtworzy zespół pracowni artystycznych w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie.
Poza malarstwem zajmuje się także projektowaniem graficznym i artystyczną ilustracją. Jest autorką opracowań graficzno-ilustracyjnych kilku książek (m. in. „Trójkowych Gawęd Doktora Kruszewicza” wydanych nakładem wydawnictwa Multico czy „To jest Warszawa” wydawnictwa Historytellers.pl). Od 2015 roku pracuje w Społecznej Akademii Nauk, gdzie prowadzi Pracownie Projektowania Graficznego, Ilustracji i Plakatu, a także dyplomową Pracownię Reklamy.
Brała udział w 13 wystawach indywidualnych, w tym w jednej za granicą, oraz w 29 wystawach zbiorowych, w tym w trzech za granicą.