Na otwarcie dwóch wystaw zaprasza w piątek 25 czerwca Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Widzowie zobaczą pokłosie 44. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2021 oraz fotograficzne portrety kurdyjskich partyzantek autorstwa Elżbiety Cybulskiej. Wernisaż, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród, wpisuje się w Święto Kielc oraz „białą noc”.
PRZEDWIOŚNIE jest platformą szerokich konfrontacji i spotkań plastycznych świętokrzyskich artystów. Do tegorocznego konkursu 90 artystów związanych z regionem zgłosiło 255 prac.
Obrady jury
„Kształt prezentacji PRZEDWIOŚNIE 44 sformowało trzyosobowe jury: artysta grafik prof. Mirosław Pawłowski, artysta malarz prof. Bogdan Bachorczyk oraz artysta rzeźbiarz dr Tomasz Domański. Kierując się surowym kryterium oryginalności, profesjonalizmu i nowoczesności, zaakceptowało i zakwalifikowało do wystawy 89 prac 48 autorów. Przy tak dużej redukcji dzieł powtarzane często stwierdzenie, że już kwalifikacja do wystawy pokonkursowej jest nagrodą, nabiera tym większej wyrazistości…” – napisała we wstępie do katalogu wystawy dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.
Projekt Jakuba Święcickiego zwyciężył w konkursie na plakat tegorocznego PRZEDWIOŚNIA
„Wyrażam nadzieję, że ta znakomita wystawa po raz kolejny utwierdzi wszystkich w przekonaniu, że warto wspierać kulturę i sztukę – i że warto w nich uczestniczyć, oraz z ich bogactw i wartości korzystać” – dodała.
Efekty konkursu zwiedzający zobaczą w Galerii Górnej i Dolnej. Natomiast Galerię Małą wypełnią fotografie autorstwa Elżbiety Cybulskiej, która sportretowała walczące z bronią w ręku kurdyjskie partyzantki.
Elżbieta Cybulska urodziła się w Radomiu, ale w wieku 16 lat zamieszkała z rodzicami w Łącznej. Ukończyła Politechnikę Świętokrzyską, ale zainteresowała się grafiką i fotografią. W 2014 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie po dwóch latach podjęła studia na Leeds Arts University na kierunku fotografia. Podczas studiów szczególnie zainteresowała się portretem i fotografią dokumentalną. Ze szczególną pasją i ciekawością przygląda się różnym kulturom i roli kobiet w ich społecznościach. W swoich pracach stara się łamać stereotypy i pokazać indywidualności, które chcą zmienić otaczający je świat.
„Projekt portretujący kurdyjskie żołnierki (peszmerginie) powstał podczas podróży do autonomicznego Regionu Kurdystanu (Irak), jednak obejmuje grupę kobiet z Iranu. Ruch kobiecy w Iranie i Kurdystanie nabrał tempa w ostatnich latach. Kobiety stały się głośniejsze i bardziej zjednoczone, domagając się swoich praw. Kurdyjki są obecnie bardzo istotną częścią ruchu kurdyjskiego i wolnościowego. Irański reżim po dwakroć dyskryminuje kobiety niebędące Persami: narusza ich prawa przez to, że są kobietami, a jednocześnie ich prawa etniczne. Kurdyjki, nieposłuszne społecznie, w zależności od swojej sytuacji i preferencji politycznych, angażują się w ruchy zbrojne partii politycznych, których początki sięgają lat 50. XX wieku. Partie posiadają zcentralizowany systemem przywódczy i własne siły zbrojne. Żołnierze, zwani w języku kurdyjskim peszmergami, stacjonują w Iraku, na terenie Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego, blisko granicy z Iranem i prowadzą nierówne walki partyzanckie z Iranem. Kobiety niejednokrotnie pełnią wysokie funkcje przywódcze” – napisała artystka.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 17 wręczeniem nagród laureatom PRZEDWIOŚNIA 44. W ramach Święta Kielc w piątek tradycyjnie w instytucjach kultury odbędzie się „biała noc”, dlatego wystawy będzie można zwiedzać do godz. 23.
Wystawy będą czynne do 30 lipca.