Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza 10 grudnia na wernisaż dwóch wystaw. W Galerii Górnej i Galerii Dolnej na wystawie „Obszary wspólne” Magdalena Kuczma zaprezentuje kolaże, a prof. Marian Waldemar Kuczma malarstwo. W Galerii Małej swoje prace na wystawie „Face-to-face” pokaże Filip Wierzbicki-Nowak. Początek wernisażu o godz. 18.
Marian Waldemar Kuczma W czerwieni
„Wystawa „Obszary wspólne” to trzecia odsłona cyklu prezentacji naszej twórczości. Wiele lat temu zrodziła się w nas potrzeba, aby to, co widzimy na co dzień w pracowni w cyklu roboczym, skonfrontować w przestrzeni galeryjnej. Taka koncepcja, by nasze prace zabrzmiały RAZEM w jednej przestrzeni. (…) Wspólna wystawa jest więc próbą konfrontacji własnych doświadczeń artystycznych, próbą zdystansowania się do siebie, ale też odnalezienia: obszarów wspólnych. Są one oczywiste i wynikają z naszych relacji, dyskusji o malarstwie, o sztuce i o własnych doświadczeniach. Jednak w pracowni brakuje oglądu całości z dystansu. Takiej cudownie spokojnej celebracji, której możliwość stwarza właśnie przestrzeń galerii” – napisali artyści.
Magdalena Kuczma Geometria ruchu VIII
Magdalena Kuczma – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1987-1993 studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z zakresu malarstwa otrzymała w pracowni prof. Józefa Hałasa, wzbogacając go o aneks z grafiki zrealizowany w pracowni prof. Romana Kowalika. W pracach, które powstają na papierze, łączy malarstwo z grafiką i rysunkiem.
Prof. Marian Waldemar Kuczma studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta). W 1993 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Józefa Hałasa. Jest pedagogiem na macierzystej uczelni, prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych (50) i ponad 190 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Filip Wierzbicki-Nowak bez tytułu z cyklu Prognosis
W Galerii Dolnej będzie można zobaczyć wystawę prac Filipa Wierzbickiego-Nowaka. Jak pisze kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak: „Wystawa „Face-to-face” to prezentacja kilkunastu grafik – linorytów i prac w technikach cyfrowych oraz dwóch obrazów akrylowych autorstwa Filipa Wierzbickiego-Nowaka, które jak pisze autor: są dla niego próbą zmierzenia się z wyzwaniami, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości oraz odnoszą się do rozważań na temat miejsca człowieka w przyrodzie. (…) Filip Wierzbicki-Nowak w swoich cyklach grafik i obrazów, pod warstwą plastycznej kompozycji, ukrywa refleksję na temat ważnych spraw związanych z aktualnymi problemami świata. Wśród nich są: zmiany klimatyczne, problemy migracyjne ludności czy szeroko pojęte teorie spiskowe”.
Filip Wierzbicki-Nowak – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Dominika Lejmana uzyskał w 2012 roku. Od 2016 roku związany z macierzystą uczelnią. Doktorat obronił w 2018 roku. Obecnie adiunkt w VIII Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Wystawy będą czynne do 5 stycznia.