GALERIA GÓRNA
9-30 listopada 2018
III Międzynarodowe Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION 2018
fotografia
Na wystawie zobaczymy 98 fotografii i trzy filmy 83 autorów wybrane przez jury w składzie: prof. Waldemar Jama (przewodniczący, artysta fotografik, wiceprzewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowca fotografii w ASP w Katowicach), Wojciech Beszterda (artysta fotografik, członek Rady Artystycznej ZPAF, twórca i kurator galerii w Muzeum im. S. Staszica w Pile) i Stanisława Zacharko-Łagowska (historyk sztuki, krytyk sztuki, artystka fotografik, członek Rady Artystycznej ZPAF, dyrektor BWA w Kielcach), spośród 551 nadesłanych na konkurs zdjęć i 10 filmów wideo.
„Ze względu na wielkość przestrzeni galerii liczba prac została zredukowana do 98. Konieczność podjęcia takiej decyzji pozostawiła poza ekspozycją część dobrych fotografii, szczególnie wskutek selekcji wewnątrz zestawów autorskich oraz grup fotografii o podobnej stylistyce. Lecz, jak to zazwyczaj bywa, te, nieraz bardzo trudne „cięcia”, pozytywnie wpłynęły na poziom artystyczny prezentacji i wyrazistość jej przekazu. (…) Kolejna – trzecia – edycja Międzynarodowego Biennale DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION podsumowała wiele interpretacji wiodącego tematu przestrzeni, artystycznych wizji i twórczych >zauważeń<”.
Nazwiska laureatów nagród i wyróżnień poznamy podczas wernisażu.
Lista zakwalifikowanych do wystawy artystów:
Michał Amerek
Filip Anioł
Anna Beata Barańska
Kamil Baś
Witold Bianga
Małgorzata Biel
Norbert Boeckmann
Wolfgang Brenner
Piotr Bułanow
Gabriela Buzek-Garzyńska
Piotr Chrobot
Magdalena Chudzik
Łukasz Cyrus
Agnieszka Czyż
Aleksandra Dutkiewicz
Artur Dziwirek
Romuald Fajtanowski
Karolina Falkiewicz
Irena Gałuszka
Kornelia Głowacka-Wolf
Piotr Grochala
Damian Grodowski
Barbara Grubka
Katarzyna Grudniewska
Aleksander Grzelak
Jerzy Hejnowicz
Aleksandra Hereć
Mateusz Iskra
Aleksandra Iwańczak
Anna Jakubowska
Rafał Jakuszczonek
Radosław Jarząbek
Artur Jastrzębski
Ann-Kristin Källström
Stanisław Zbigniew Kamieński
Krzysztof Kamiński
Wojciech Karliński
Maria Konopacka
Mikołaj Kontraktowicz
Rafał Korban
Patryk Kos
Leszek Kowalski (Bytom)
Tomasz Kozłowski
Przemysław Kruk
Elwira Kruszelnicka
Katarzyna Kubiak
Marta Leśniakowska
Andrzej Łada
Konrad Maćkowiak
Tymon Markowski
Jolanta Mazur
Mateusz Mazur
Michał Medyński
Katarzyna Nizinkiewicz
Tomasz Okoniewski
Marcin Olszewski
Patrycja Orłowska
Agnieszka Pajda
Czesław Pietraszko
Paweł Piotrowski
Zbigniew Podsiadło
Beata Podwysocka
Natalia Pośnik
Dominik Przybył
Agata Read
Łukasz Resiak
Kacper Spek
Piotr Spek
Damian Stachura
Marek Stańczyk
Krzysztof Strzoda
Zbigniew Suliga
Dominik Tkaczyk
Monika Tomaszewska
Grzegorz Tutaj
Dagmar Venus
Katarzyna Warańska
Filip Wiekiera
Robert Witkowski
Janusz Wojcieszak
Magda Wolff
Mieczysław Wroński
Adam Zborowski
GALERIA DOLNA
9-30 listopada 2018
KRAJOBRAZ Z BLIZNĄ
Małgorzata Sajkiewicz-Kręt, Stanisława Zacharko-Łagowska, Piotr Kaleta, Andrzej Łada, Sławomir Micek. Krzysztof Zając
fotografia, projekty pomników
„KRAJOBRAZ Z BLIZNĄ to projekt, który z jednej strony odnosi się do pamięci polskich walk niepodległościowych z lat 1914 – 1918 I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na terenie województwa świętokrzyskiego, z drugiej zaś – do tradycji fotograficznych słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która rozsławiła urodę i kulturową wyjątkowość ziemi świętokrzyskiej. (…)
KRAJOBRAZ Z BLIZNĄ ma – zamierzony – charakter plastycznej opowieści o wpływie historycznych wydarzeń sprzed 100 lat na różne aspekty naszej współczesności – również kulturowe, jak tradycje corocznych marszów szlakiem Kadrówki czy rocznicowych uroczystości, o ich roli w kształtowaniu się postaw obywatelskich i patriotycznych, a także – przede wszystkim – o ich znaczeniu jako czynnika kształtującego fizyczny, estetyczny i ideowy wymiar przestrzeni publicznej miasta Kielce, jak i krajobrazu świętokrzyskiego” – pisze we wstępie do katalogu wystawy pomysłodawczyni projektu Stanisława Zacharko-Łagowska.
GALERIA MAŁA
9-30 listopada 2018
Historia Polski według komiksu
komiks
Ta wystawa ma nauczać, ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię Polski. Ma za zadanie nie nudzić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem – to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej, gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.
Na wystawie zgromadzono prace takich artystów jak: Grzegorz Rosiński, Papcio Chmiel, Jacek Fedorowicz czy Szczepan Sadurski.
Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki – popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.