Na wernisaż wystawy malarstwa Roberta Motelskiego „Constans”, zbiorowej wystawy fotografii w technikach dawnych i alternatywnych oraz projektu PHOTOmini Marcina N. Michalskiego zaprasza w piątek 6 grudnia o godz. 18 Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wystawy potrwają do końca roku.
W Galerii Górnej BWA zaprezentuje wystawę malarstwa Roberta Motelskiego zatytułowaną „Constans”.
„Nie pamiętam, co spowodowało, że motywem moich prac stała się natura. Ten temat zawsze był mi bliski. Z czasem obrazy stawały się coraz bardziej syntetyczne; nie wynikało to z założenia, ale z własnych doświadczeń obcowania z przyrodą, które wciąż wpływają na mój sposób postrzegania rzeczywistości. Nie wymyślam idei ani formy. Pomysły przychodzą same, potem je realizuję. Inspiracje do obrazów znajduję podczas wyjazdów, kiedy mam możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą” – pisze o swojej pracy artysta.
Robert Motelski w 2002 r. z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej. Wcześniej studiował w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2004 r. otrzymał Stypendium Funduszu Promocji Twórczości z Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 2008 roku – stypendium ,,Młoda Polska” z Narodowego Centrum Kultury. Jego zainteresowania artystyczne skupiają się na studiowaniu pejzażu i na nowatorskim sposobie jego prezentacji.
W Galerii Dolnej królować będzie fotografia. Wystawa jest pokłosiem tegorocznej edycji „Festiwalu fotografii w technikach dawnych i alternatywnych” organizowanego na Śląsku przez dwójkę pasjonatów Janusza Drobisza i Damiana Ganszczyka. Autorzy prezentowanych prac – ponad 30 osób – mieszkają w całej Polsce – od Gdańska po Zakopane. Są wśród nich zarówno mistrzowie, jak i amatorzy. Fotograficy realizują swoje dzieła w różnorodnych technikach: ambrotypia, bromolej, brąz Van Dyke’a na szkle, cyjanotypia, guma chromianowa, gumolej, fotogram, fotografia litowa, fotografia otworkowa, luksografia, papier solny, platynotypia/palladotypia, pseudosolaryzacja, pigment Mortensena czy polaroid transfer.
W ramach tej ekspozycji szczególne miejsce zajmuje wystawa „Reminiscencje” Iwony Germanek, która jest autorką i współautorką wielu wystaw fotograficznych, a w tym roku została członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Okręgu Śląskiego.
W Galerii Małej BWA przygotowało wystawę fotografii kielczanina Marcina N. Michalskiego PHOTOmini. Projekt ten narodził się w 2011 roku. – To był moment, kiedy nie miałem żadnego aparatu cyfrowego i nie mogłem pozwolić sobie na sprzęt, który by spełniał moje oczekiwania. W efekcie prawie wcale nie fotografowałem. Wtedy pojawił się pomysł zakupu najprostszego cyfrowego aparatu kompaktowego, a wraz z nim zaczęły powstawać fotografie o minimalistycznej formie – mówi. Obecnie PHOTOmini powstaje przy użyciu aparatu w smartfonie.
Marcin N. Michalski –artysta działający na wielu płaszczyznach sztuk plastycznych, łączący nowe media z tradycyjnymi technikami. Tworzy przy użyciu różnych mediów, takich jak: rzeźba, fotografia, malarstwo, wideo. Absolwent kieleckiego „plastyka” i studiów na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym UJK na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych specjalizacja małe formy rzeźbiarskie . Uczestnik wielu wystaw. Jego prace zdobią kolekcję w kraju i za granicą: NY, Moskwa. Od 2013 r. związany z nieformalną grupą Kwiatki w Betonie, autor projektu fotograficznego „Miasteczka”, w 2011 r. brał udział w realizacji kieleckiej labiryntu z lustrami Leona Tarasewicza na placu Artystów.