Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę fotograficzną „Odkrywcy Dworca. Mistrz i uczniowie”, którą zaprezentuje na Dworcu Autobusowym w Kielcach podczas uroczystego otwarcia kultowego obiektu po modernizacji.
Fot. Alicja Trzeciakiewicz
Wystawę będzie można oglądać 27 sierpnia w godz. 17-19 na terenie Dworca Autobusowego w Kielcach.
Kuratorka wystawy Magdalena Leśniak napisała: Wystawa „Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie” jest prezentacją kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych „Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości”, które Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach organizuje od kilkunastu lat. Wszystkie zdjęcia łączy jeden wspólny temat, którym jest budynek nowo otwartego Dworca Autobusowego w Kielcach oraz wszelkie skojarzenia z nim związane (UFO, statek kosmiczny, kosmos, przestrzeń…). Prace uczestników zajęć uzupełniają fotografie Antoniego Myśliwca, fotografika, który od lat prowadzi nasze warsztaty. Artyście udało się uchwycić budynek jeszcze przed remontem. Większość zdjęć przedstawia centrum komunikacyjne w Kielcach w sposób obiektywny, tak jak wygląda ono w rzeczywistości. Jednak spośród zdjęć wybraliśmy również takie, które odwołują się do skojarzeń ze statkiem kosmicznym i kosmosem w ogóle. Prace Antoniny Gromady to zabawne fotografie przedstawiające latający statek kosmiczny, w których rekwizytem był durszlak. Jędrzej Kamyk i Aleksandra Mierzwińska przedstawiają zdjęcia abstrakcyjne, wywołujące skojarzenia z przestrzenią kosmiczną. Z kolei prace Alicji Trzeciakiewicz przedstawiają kopułę budynku, w taki sposób, że mamy wrażenie, iż jest to pojazd kosmiczny w ruchu, który odlatuje lub ląduje.
Uczestniczący w wystawie Mali Odkrywcy to:
1. Antonina Gromada
2. Karol Haczyk
3. Malina Jamka
4. Jędrzej Kamyk
5. Jan Kozłowski
6. Laura Majcher
7. Aleksandra Mierzwińska
8. Amelia Molasy
9. Wiktoria Natanek
10. Gabriela Rucińska
11. Jacek Ślęzak
12. Alicja Trzeciakiewicz
13. Kinga Wypych
Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości to warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, które nasza instytucja organizuje każdego lata. Podczas ich trwania uczestnicy uczą się komponowania zdjęć i wyszukiwania intrygujących tematów i motywów do uchwycenia. Cenimy prace, które ukazują otaczającą nas rzeczywistość w sposób niestandardowy. Namawiamy dzieci, by szukały ujęć nietypowych. Uczymy kreatywnego podejścia do fotografii. Niektóre z prac naszych podopiecznych zmuszają odbiorcę do zastanowienia się, co konkretnie przedstawiają – są abstrakcjami, umiejętnie wyszukanymi w otaczającej rzeczywistości.
W tym roku – ze względu na pandemię – przeprowadziliśmy warsztaty zdalnie. Stworzyliśmy cztery grupy uczestników, z każdą pracowaliśmy przez tydzień. Każdego dnia łączyliśmy się z młodymi amatorami fotografii przez Internet, zadawaliśmy im konkretny temat, dawaliśmy wskazówki i omawialiśmy szczegółowo nadsyłane zdjęcia. Wśród tematów były: przyroda, krajobraz, martwa natura, życie codzienne i abstrakcja. Temat dworca pojawił się dodatkowo, dla chętnych. Ku naszej radości 13 osób podjęło się tego wyzwania. Efektem ich pracy jest niniejsza wystawa, na którą serdecznie zapraszamy!
Jesienią wystawa będzie prezentowana w BWA w galerii działań edukacji ARTKLATKA.